RallyCross to rodzaj wyścigów samochodowych przeprowadzanych na zamkniętym torze o nawierzchni mieszanej: asfaltowo szutrowej. Brak jednolitej nawierzchni sprawia, że wyścigi są bardzo efektowne i pełne poślizgów oraz kontaktu między zawodnikami.

Całe zawody składają się z szeregu wyścigów:

  • 4 wyścigi kwalifikacyjne
  • wyścigi półfinałowe (najszybszej 12 zawodników wyłonionych w kwalifikacjach)
  • wyścigi finałowe (najszybszej 6 zawodników wyłonionych w półfinałach)

Każdy rodzaj wyścigów jest osobno punktowany do końcowej klasyfikacji zawodów.

Seria zawodów rozgrywana w danym sezonie składa się na klasyfikację końcową sezonu. Zawodnik z największą liczbą punktów otrzymuje tytuł Mistrza Polski, kolejny Wicemistrza Polski a następny II Wicemistrza Polski.

Zawody RallyCross rozgrywane są w różnych klasach pojazdów m.in.:

  • markowa klasa SC Cup (Fiaty Seicento i Cinquecento Sporting)
  • markowa klasa RWD Cup (BMW E36 o pojemności 1.8 oraz 2.0)
  • super national (klasa mocno zmodyfikowanych aut podzielonych wg pojemności skokowej silnika)
  • super cars (klasa aut napędzanych na 4 koła o mocach dochodzących do 600KM i przyspieszających o 0 do 100 km / h w mniej niż 3 sek)

Zawody to nie tylko pojedynek kierowców na torze. Kluczowe jest dobre przygotowanie samochodu przed zawodami oraz serwis w trakcie. Ważne jest również odpowiednie ustawienie auta, dobór opon i ciśnienia. Kluczowa jest też strategia na każdy wyścig. Każdy kierowca ma na trybunach pomocnika (tzw. spottera), który mając łączność radiową z kierowcą i widząc sytuację na torze pomaga kierowcy podejmować decyzje w trakcie pojedynków z konkurentami. Dodatkowo każdy kierowca może w innym momencie wybrać przejazd przed tzw. joker lap (dłuższą nitkę), którego przejazd jest obowiązkowy 1 raz w trakcie wyścigu jednak to kierowca decyduje kiedy chce ten przejazd wykonać.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego stworzonego przez ekipę MotoWay, w którym można poczuć klimat panujący podczas treningów i zawodów RallyCross.

Materiał został zrealizowany podczas treningu RX przed 5 rundą MPRC 2021 na stanowisku serwisowym Fan Auto.

Zapraszamy.