Myśląc o rozwoju umiejętności sportowego prowadzenia pojazdu, prędzej lub później dochodzimy do momentu, w którym kluczowe jest mierzenie postępów oraz wpływu stylu jazdy czy ustawień rajdówki na osiągane czasu. Uważamy, że im wcześniej zawodnik zacznie mierzyć czasy i monitorować postępy, tym szybciej osiągnie wysoki poziom umiejętności prowadzenia auta.

Z tego powodu postanowiliśmy opisać konfiguracje pomiarową, którą z powodzeniem wykorzystujemy w naszych treningach. Kilkanaście lat temu, gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z motorsportem, jedynym rozwiązaniem w zasięgu portfela był dobry stoper. W chwili obecnej, możliwości jest znacznie więcej i dają szerszy obraz przeprowadzanych treningów.

Naszym sprawdzonym połączeniem jest:

  • smartfon z Androidem lub iOS
  • zewnętrzny sensor GPS (używamy Garmina GLO 2)
  • kamera onboard (GoPro lub jej odpowiednik)

Kluczowym elementem jest zewnętrzny sensor GPS, który jest w stanie znacznie skuteczniej rejestrować pozycje pojazdu niż to ma miejsce w przypadku GPS wbudowanego w smartfon. GPS wbudowany loguje pozycję co 1 sek i ma mniejszą dokładność zaś zewnętrzny GPS ma częstotliwość 10Hz czyli loguje pozycję 10 razy w ciągu sekundy. Dodatkowo sensor łączy się z większą ilością satelitów GPS i Glonas co zapewnia większą dokładność nawet przy dużych prędkościach.

Aby w pełni wykorzystać możliwości zewnętrznego sensora lokalizacji, konieczne jest zainstalowanie w smartfonie specjalnej aplikacji. My najczęściej korzystamy z Race Chrono. Istnieje jednak alternatywna aplikacja: Track Addict. Poniżej zamieszczamy grafiki producenta aplikacji Race Chrono.

Informacje o opisanych komponentach znajdziecie pod poniższymi linkami:

Kategorie: Treningi